Strona: Akcja protestacyjna ZNP / Związek Nauczycielstwa Polskiego w Politechnice Rzeszowskiej

Akcja protestacyjna ZNP

2022-10-05

Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego, w której zrzeszone są organizacje związkowe działające w uczelniach wyższych i placówkach badawczych, razem z całym Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, zrzeszającym pracowników zatrudnionych w placówkach oświatowych podjęła aktualnie wspólny protest dotyczący sytuacji pracowników tych instytucji oraz sytuacji samych instytucji edukacyjnych. W ramach protestu powstanie w Warszawie Miasteczko Edukacyjne, które będzie działać od 7 do 14 października, a na dzień 15 października (sobota) planowana jest wspólna pikieta protestacyjna w Warszawie, przed budynkiem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Pikieta rozpocznie się o godz. 11.00. Natomiast w Miasteczku Edukacyjnym szkolnictwo wyższe i nauka będą obecne 10 i 11 października. Na te dni planowana jest akcja informacyjna dotycząca problemów, z jakimi boryka się nasze środowisko. W Warszawie występujemy z następującymi postulatami:

• żądamy 20% wzrostu wynagrodzeń w 2022 roku dla wszystkich pracowników szkolnictwa wyższego i nauki;
  • żądamy, aby minimalne wynagrodzenie zasadnicze asystenta wynosiło 150% minimalnego wynagrodzenia zasadniczego za pracę oraz odpowiedniego podniesienia stawek minimalnych dla pozostałych stanowisk nauczycieli akademickich (zgodnie z art. 137.1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce);
  • żądamy ustawowego powiązania wynagrodzeń zasadniczych pracowników niebędących nauczycielami akademickimi z wynagrodzeniami zasadniczymi nauczycieli akademickich;
  • żądamy systemowego, corocznego zwiększania o 0,3% PKB nakładów finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę do poziomu 3% PKB.