Strona: DEBATA NIENAUCZYCIELE, NIENAUKOWCY, NIEWIDZIALNI PRACOWNICY SZKÓŁ WYŻSZYCH I NAUKI / Związek Nauczycielstwa Polskiego w Politechnice Rzeszowskiej

2024-03-17

W imieniu Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki zapraszamy na kolejną debatę organizowaną przez RSWiN ZNP poświęconą kondycji szkolnictwa wyższego i nauki, dotyczącą sytuacji pracowników niebędących nauczycielami akademickimi i pracownikami naukowymi.

Debata odbędzie się stacjonarnie w środę, 20 marca  o godz. 17.00  w Uniwersytecie Śląskim
w Katowicach, ul. Bankowa 5, sala L.

Wydarzenie będzie też transmitowane na Kanale YouTube RSZWiN ZNP:

na Facebooku RSZWiN ZNP:

W dyskusji, którą będzie prowadziła wiceprezes Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP Aneta Trojanowska, udział wezmą:

·     Aleksandra Bielawska – Pohl, adiunkt, Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN, Wrocław

·     Aniela Grajoszek, specjalista-zootechnik, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

·     Mateusz Przygoda, główny specjalista ds. rekrutacji, Politechnika Wrocławska

·     Michał Tomaszek, kustosz biblioteczny, Uniwersytet Śląski

O czym będzie ta debata?

Artykuł 112 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce mówi, że pracownikami uczelni są nauczyciele akademiccy oraz pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi. W placówkach badawczych pracują pracownicy naukowi i nienaukowi. I choć stanowią istotną część wspólnoty, to nie każdy wie, kim naprawdę są. Dlaczego używa się tych wykluczających określeń, stawiających ich już na wstępie w gorszej pozycji? Dlaczego tylko czasem wspomina się o nich nazywając ich „administracją”. Czy bibliotekarz, pracownik techniczny, informatyk, pracownik wydawnictwa utożsamia się z tą nazwą? A sami pracownicy administracyjni? Czy oni wszyscy są w ogóle potrzebni, a jeśli tak, to dlaczego mają tak niskie wynagrodzenia? Co można zrobić, aby ich wyciągnąć z niebytu i przywrócić im poczucie własnej wartości? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi podczas debaty.