Strona: OZZ Inicjatywa Pracownicza dołączyła do naszego protestu! / Związek Nauczycielstwa Polskiego w Politechnice Rzeszowskiej

OZZ Inicjatywa Pracownicza dołączyła do naszego protestu!

2021-12-08
Komisje Zakładowe OZZ Inicjatywa Pracownicza przy uczelniach wyższych i PAN apelują o poprawę warunków pracy i płacy i dołączają do ogólnopolskiego protestu!!
Apel jest pierwszym krokiem naszej akcji protestacyjnej! Wszystkie osoby, którym leży na sercu dobro nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce, zapraszamy do akcji solidarnościowych planowanych na 15 grudnia i do udziału w ogólnopolskim proteście organizowanym przez ZNP 20 grudnia!
Publiczna nauka i szkolnictwo wyższe w Polsce od lat są niedofinansowane i opierają się na nisko wynagradzanej pracy pracowników i pracownic akademickich, naukowo-technicznych, administracyjnych i obsługi, w tym bibliotek. Kolejne rządy uciekają od tego problemu, skupiając się na reformach pogłębiających intensywność pracy i konkurencję uczelni o ograniczone środki budżetowe. W ostatnich latach wskaźnik regulacji płac na uczelniach jedynie nieznacznie przewyższał poziom inflacji i nie osiągnął 10% złożonych w obietnicy wyborczej przez ministra Gowina. Rosnące koszty życia zmuszają pracowników i pracownice do przechodzenia do sektora prywatnego lub wyjazdu na uczelnie zagraniczne, co znacznie osłabia potencjał polskiej nauki. W związku z powyższym apelujemy o (pełna treść dostępna w komentarzu):
1. Dostosowanie warunków finansowania uczelni wyższych i Polskiej Akademii Nauk w 2022 roku do faktycznych kosztów życia w kraju poprzez:
  • zwiększenie łącznej kwoty dotacji i subwencji na uczelnie wyższe oraz instytuty Polskiej Akademii Nauk w budżecie państwa na rok 2022 o 2,5 mld zł;
  • wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników nauki i szkolnictwa wyższego o 20% w porównaniu z poziomami z 2020 roku w celu wyrównania stale rosnących kosztów utrzymania;
  • waloryzację wynagrodzenia podstawowego profesora do kwoty 9030 zł, co pozwoli na adekwatną waloryzację minimalnych wynagrodzeń nauczycieli akademickich na niższych stanowiskach.
  • zwiększenie minimalnej wysokości stypendium doktoranckiego.
2. Wprowadzenie mechanizmów instytucjonalnych gwarantujących stabilny rozwój polskiej nauki i szkolnictwa wyższego oraz systematyczną poprawę warunków wynagradzania dla wszystkich osób pracujących w tym sektorze, w tym:
  • automatyczną waloryzację płac wszystkich pracujących j, powiązaną z adekwatnym wzrostem subwencji budżetowej dla nauki i szkolnictwa wyższego i gwarancjami finansowania dla wszystkich dyscyplin nauki;
  • wprowadzenie stawek minimalnych na stanowiskach administracji i obsługi w wysokości co najmniej 110% wynagrodzenia minimalnego w gospodarce narodowej;
  • wprowadzenie i ujednolicenie minimalnych stawek godzinowych za prowadzenie zajęć dydaktycznych na umowach cywilno-prawnych.
  • podniesienie odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych do 7,5% wysokości rocznych wynagrodzeń osobowych.
Wzywamy Ministra Edukacji i Nauki, Rząd RP oraz wszystkie partie polityczne w Sejmie RP do uwzględnienia wymienionych postulatów w ustawie budżetowej na 2022 rok, Prawie o szkolnictwie wyższym oraz odpowiednich rozporządzeniach. Zamiast podporządkowania szkolnictwa wyższego partyjnym interesom żądamy stworzenia godnych warunków pracy wszystkim grupom pracownic i pracowników!
Wzywamy wszystkich pracowników i pracownice nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce, a także doktorantów i osoby studiujące do wyrażania sprzeciwu wobec obecnej polityki finansowania uczelni. Zachęcamy Was do organizowania się w miejscu pracy, do udziału w pikietach i demonstracjach, do publicznego zabierania głosu na temat warunków pracy i płacy oraz do wszelkich innych symbolicznych form protestu.