Strona: Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki 6-7 grudnia / Związek Nauczycielstwa Polskiego w Politechnice Rzeszowskiej

Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki 6-7 grudnia

2019-12-10

W dniach 6-7 grudnia 2019 r. zebrała się po raz pierwszy w nowej kadencji Rada SzWiN ZNP.

Zebrani po autoprezentacji uzgodnili niezbędne sprawy organizacyjne, m.in.:
- określone zostały szczegółowe obowiązki członków Sekretariatu Rady,
- opracowano wytyczne do działania Rady na kadencję 2019-2024,
- przyjęto plan pracy Prezydium oraz Rady SzWiN ZNP na rok 2020,
- uchwalono plan finansowo-gospodarczy (korekta planu na rok 2019 i plan na rok 2020),
- Ustalono harmonogram posiedzeń Prezydium i Rady SzWiN ZNP na I półrocze 2020 r.

Merytoryczna dyskusja skupiła się na zagrożeniach wynikających z odejścia Rządu od zapowiadanego wzrostu wynagrodzeń pracowników szkolnictwa wyższego i nauki w roku 2020. Rada przyjęła stanowisko w tej sprawie.

Wyłonione zostały robocze zespoły problemowe:
• ds. promocji i komunikacji międzyzwiązkowej,
• ds. pracowników niebędących nauczycielami akademickimi,
• ds. pracy związkowej w Uniwersytetach Medycznych,
• ds. monitorowania wdrażania Ustawy 2.0 na uczelniach wyższych,
do zespołów tych można zgłaszać swój akces.

Ponadto:
- omawiano kwestie wdrażania RODO na wszystkich szczeblach organizacyjnych,
- rozpatrzono wnioski o nadanie odznaczeń związkowych,
- przyjęto informację członków Sekretariatu z przebiegu obrad XLII Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP, z posiedzenia Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, z posiedzenia Rady OPZZ oraz z jubileuszu 35-lecia OPZZ, z przebiegu konferencji "Dyskryminacja ze względu na płeć na uczelniach wyższych",
- zapoznano się z przygotowaniami do przeprowadzenia ankiety dotyczącej mobbingu i dyskryminacji w szkolnictwie wyższym i nauce.

Ważnym punktem spotkania było 3 godzinne szkolenie z zakresu:
- uprawnień organizacji zakładowych w świetle obowiązujących ustaw oraz
- zasad uzgadniania regulaminów wynagradzania.

(na podstawie materiałów RSWiN - https://www.facebook.com/rszwin/)