Strona: XLII Zjazd Delegatów ZNP / Związek Nauczycielstwa Polskiego w Politechnice Rzeszowskiej

XLII Zjazd Delegatów ZNP

2019-12-10

W pierwszym dniu Zjazdu, który odbywał się w Warszawie, w Teatrze Ateneum, sprawozdanie złożył ustępujący Prezesa ZNP kol. Sławomir Broniarz. Przesłaniem Zjazdu stały się hasła: „Nauczyciele, mamy moc” oraz „Odpowiedzialność, odwaga, wartości”.

W dyskusji głos zabrali nasi przedstawiciele: kol. Filip Ilkowski, który uświadomił zebranym, że SzWiN podobnie jak Oświata zmaga się z posunięciami Rządu w zakresie „reform” oraz, że oczekuje wsparcia w swoich działaniach oraz kol. Janusz Rak, który uzupełnił sprawozdanie Prezesa ZNP przedstawiając dokonania Sekretariatu Rady dotyczące poprawy warunków pracy pracowników SzWiN.

Równolegle do obrad Zjazdu intensywnie pracowała powołana przez Zjazd Komisja Statutowa przygotowująca propozycje zmian do Statutu ZNP. Z ramienia Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki w jej składzie znalazł się kol. Cezary Czyżewski.

Podczas Zjazdu odbyła się także dyskusja na temat programu i kierunków działania ZNP. Głos zabrał kol. Janusz Szczerba, Prezes RSWiN, który wskazał, że jednym z najpilniejszych wyzwań będzie utrzymanie jednolitości edukacji, nie dzielenie jej na oświatę i szkolnictwo wyższe. Edukacja jest procesem ciągłym od przedszkola do szkoły wyższej dowolnego stopnia. Mówimy wręcz o edukacji permanentnej.
To uczelnie wyższe kształcą pedagogów i to one powinny zapewniać kadrę o najwyższych kwalifikacjach dla poszczególnych szkół i przedszkoli. Jednocześnie od placówek oświatowych szkolnictwo wyższe powinno wymagać informacji w jaki sposób, z jakimi kompetencjami kształcić nauczycieli, którzy przygotują młodzież do studiów. Taka relacja powinna zakończyć narzekanie uczelni na niedostateczne ich zdaniem przygotowanie młodzieży, a jednocześnie narzekanie kierowniczej kadry nauczycielskiej w szkołach na przygotowanie absolwentów szkół wyższych do pracy w ich placówkach.
Ponieważ rządzący z takich czy innych względów politycznych tworząc system edukacyjny podzielili nadzór na dwa ministerstwa, czyli MEN i MNiSW kol. Janusz zaapelował do delegatów Zjazdu, aby ZNP był inicjatorem działań zmierzających do stworzenia jednolitego systemu edukacyjnego.
W dyskusji nad ważkimi kwestiami merytorycznymi głos zabierali także kol. Stanisław Różycki i kol. Filip. Ilkowski.

(na podstawie materiałów RSWiN - https://www.facebook.com/rszwin/)